بررسی نقاط ضعف و قوت خودروی لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

معرفی لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

لکسوس 460 Lexus ls

لکسوس ۴۶۰ Lexus ls

ال اس – ۴۶۰ (LS 460) بزرگترین و لوکس ترین مدل تولیدی از کمپانی لکسوس (Lexus) می باشد. مدل جدید آن با ظاهری با شکوه‌تر و زیباتر و بعنوان مدل ۲۰۰۷ وارد بازار رقابت گردیده است . لکسوس – ال اس (Lexus LS) در رده خودرو های لوکس صندوق دار (Luxury Sedan) قرار دارد که در حال حاضر فقط با یک موتور بنزینی و یک موتور هیبریدی (Hybrid) تولید و عرضه می گردد.پیشرانه بنزینی این خودرو ۴٫۶ لیتر حجم داشته که قادر به تولید ۳۸۰ اسب بخار قدرت نیز می باشد و این نیرو به محود عقب منتقل می شود .

خودروی لکسوس LS مدل جدید که بر مبنای شاسی نسل قبلی این خودرو طراحی شده، شامل ۳۰۰۰ قطعه جدید به همراه ورق فلزی جدید می باشد. مدل LS جدید از یک جلوپنجره با طراحی دوکی شکل به همراه چراغهای عقب LED جدید، چراغهای جلوی LED انتخابی، رینگهای ۱۸ اینچی استاندارد و یک درب موتور جدید بهره می برد. مدل جدید F Sport دارای سپرهای جلو و عقب خشن تر و تهاجمی تر، رینگهای ۱۹ اینچی اسپرت، چراغ مه شکن می باشد و نسبت به مدل معمولی، ارتفاع کف خودرو در مدل اسپرت از سطح زمین کمتر است. مدل جدید LS در تمام ابعاد خارجی حدود یک اینچ یا بیشتر تغییر سایز داشته است و بنا به اعلام کمپانی لکسوس، خواص آیرودینامیکی در مدل جدید پیشرفت چشمگیری داشته است، در حالی که وزن آن مانند همان مدل قبلی حفظ شده است.

لکسوس LS460 

لکسوس LS460

موتور لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

موتور لکسوس LS جدید نسبت به مدل قبلی تغییر چندانی نداشته است؛ موتور ۴٫۶ لیتری ۸V آن مانند قبل باقی مانده، ولی حدود ۶ اسب بخار قدرت بیشتری تولید می کند و قدرتی معادل ۳۸۶ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۴۹۷ نیوتون متر ایجاد می نماید. مدلهای چهار چرخ دائم قدرتی کمتر معادل ۳۵۹ اسب بخار ایجاد می کنند. البته مهندسین کمپانی لکسوس اعلام کرده اند که موتور جدیدی برای نسل آینده LS در حال طراحی و توسعه می باشد، به همین علت موتور قبلی تا زمان باقیمانده به طور رضایت بخشی، نیاز این خودرو را برطرف خواهد نمود. همان گیربکس اتوماتیک هشت سرعته برای مدل جدید LS460 در نظر گرفته شده است، اما برنامه ریزی گیربکس برای تعویض نرم تر دنده ها مورد بازبینی قرار گرفته است. تریم داخلی انتخابی برای مدلF اسپرت در نظر گرفته شده است و همچنین گیربکس برای تعویض سریعتر دنده ها برنامه ریزی مجدد شده است. زمان تعویض دنده بالاتر ۰٫۳ ثانیه و زمان دنده معکوس ۰٫۲ ثانیه می باشد. مدلهای F اسپرت دیفرانسیل عقب شامل یک دیفرانسیل تورسن (Torsen) با لغزش محدود می باشند. در مدلهای هیبریدی موتور ۵٫۰ لیتری V8 همراه با موتور الکتریکی، قدرت ترکیبی معادل ۴۳۸ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۵۲۲ نیوتون متر ایجاد می نماید. ممکن است که مدل جدید «لکسوسLS» در قسمت فنی تغییر عمده ای نداشته باشد.

لکسوس 460 Lexus ls

لکسوس ۴۶۰ Lexus ls

ولی در طراحی داخلی اتاق خودرو اکثر موارد مورد بازبینی و تغییرات اثربخش قرار گرفته اند. قطعات پلاستیکی داخل کابین با قطعات با کیفیت و جدید جایگزین شده اند. چندین مدل تریم چوبی داخل اتاق با کیفیت و قیمتهای بالا در دسترس مشتریان قرار داده شده اند، مخصوصاً تریم چوبی دست ساز «شیماموکو»(Shimamoku) که به ادعای این کمپانی زمانی بیشتر از یک ماه برای ساخت آن صرف می گردد. البته ابعاد قطعات داخلی خودرو همانند مدل قبلی هستند، ولی صندلیهای عقب و جلو برای ارائه راحتی بیشتر، مورد طراحی مجدد قرار گرفته اند. صندلی عقب برای مدلهای با فاصله بیشتر محور عقب و جلو، به صورت انتخابی برای لم دادن و ماساژ دادن سرنشینان در نظر گرفته شده است.

لکسوس LS460 

لکسوس LS460

یک صفحه نمایش جدید ۱۲ اینچی در قسمت بالا و وسط داشبورد قرار گرفته است که دسترسی آسان راننده به سیستمهای الکترونیکی خودرو را فراهم می کند و از گرافیک بالایی برخوردار است. این سیستم توسط کنترل کننده جدید لکسوس به شکل موس عمل می کند که برای استفاده راننده بسیار راحت می باشد. توسط این موس، سیستمهای تهویه مطبوع، سیستم ناوبری و سیستم صوتی و تصویری کنترل می شوند و همچنین دسترسی به شبکه اینترنت همراه با سیستم رادیویی پاندورا(Pandora)، موتور جستجوی بینگ(Bing) و سیستم گزارش نویسی یلپ(Yelp) فراهم شده است.

لکسوس LS460 

لکسوس LS460

سیستمهای ایمنی لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

لکسوس سیستمهای ایمنی هوشمند و پیشرفته ای را به این مدل خودروی خود اضافه نموده است. برای مثال سیستمی مانند سیستم کروزکنترل سازگار که حتی خودرو را در سرعتهای پایین نیز متوقف می کند، سیستم کنترل نقطه کور راننده و یک سیستم جدید هشدار قبل از برخورد که از ترکیب تکنولوژی رادار و اشعه مادون قرمز جهت تشخیص عابر پیاده یا دیگر موانع جلوی خودرو، حتی در مواضعی که در محدوده روشنایی چراغهای جلو نیستند، تویوتا کورد استفاده می نماید. با گرفتن اطلاعات فنی در خصوص خودروی لکسوس LS460 مدل ۲۰۱۳ ما تصمیم گرفتیم که این خودرو را برای اولین بار در منطقه سیلیکون ولی، کالیفرنیا(Silicon Valley, California) مورد آزمایش فنی قرار دهیم. ما با این خودرو در جاده های اطراف Palo Alto شامل بزرگراه و جاده های شهری و همچنین خیابانهای دارای سنگفرش که در کالیفرنیا زیاد هستند، رانندگی کردیم. ما مدلهای چهار چرخ(۴WD) خودروهای LS460 L، LS600h L و LS460 F Sport را پشت سر هم مورد تستهای جاده قرار دادیم. قدرت هر سه مدل مناسب به نظر می رسید و سیستم تعلیق بادی انتخابی(Option) نصب شده روی هر دو مدل ۴۶۰ L و ۶۰۰h L به سرنشینان حالتی فراتر از راحتی ارائه می دهد. سیستم تعلیق فنرلول در مدل ۴۶۰ L به صورت استاندارد می باشد. سواری خودروها بسیار راحت است و انگار که دست اندازها را جذب می کند. البته متاسفانه از طرفی این امر به مفهوم واژگون شدن یا پرتاب شدن خودرو در هنگام ترمز کردن یا سرعت گرفتن می باشد. دوست داران خودروهای آمریکایی احساس خوبی در نسخه های LS با فاصله بیشتر محورها خواهند داشت، چرا که رانندگی با این خودرو در ترافیکهای شلوغ برای آنها مانند راندن یک قایق تفریحی با دقتی خاص می باشد. آپشن جدید LS انتخاب ۵ حالت مختلف رانندگی می باشد که حالت رانندگی را بنا به خواسته راننده تغییر داده و در خودروهای با سیستم تعلیق بادی به صورت استاندارد تعبیه گردیده است. راحت ترین حالت Eco می باشد که دریچه های سوخت را جهت مصرف سوخت کمتر کنترل می نماید. حالت بعدی Comfort است که دریچه های سوخت را آزاد می کند ولی سیستم تعلیق بادی را نرم و انعطاف پذیر می نماید تا دست اندازهای بزرگ توسط لکسوسLS نادیده گرفته شوند، مانند «لینکلن کانتیننتال»(Lincoln Continental) دهه ۷۰ میلادی. حالت رانندگی Normal حالتی است که راننده بخواهد بعد از امتحان کردن هر یک از حالتهای رانندگی، خودرو را برای مدتی ترک نماید. حالتهای Sport S و Sport S+ تعویض دنده ها را سرعت می بخشند و پدال گاز را برای شتابگیری و یک سواری نرم آماده می کند. عایقکاری صوتی در مدل LS460 F Sport عالی است و خاصیت خنثی کردن صداهای ناشی از موتور، جاده و باد بسیار قوی می باشد. تنها در مدلهای هیبریدی مقداری از صدای لاستیکها در کابین به گوش می رسد. صندلیها بسیار راحت هستند و از صندلیهای نسخه های قبلی LS خیلی بهتر می باشند. این خودروها همچنین توسط سیستم چند هزار دلاری پیشرفته صوتی و تصویری استریوی مارک لوینسون(Mark Levinson) مجهز شده اند که مانند نسخه های دیگر لکسوس می باشد و این یک برگ برنده برای آن می باشد.

لکسوس LS460 

لکسوس LS460

مصرف سوخت لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

میزان مصرف سوخت نیز همانند نسخه قبلی LS مدل ۲۰۱۲ می باشد که برای مدل LS600h L در حالتهای مختلف رانندگی و در مسیری ۱۱۲ کیلومتری معادل ۱۱٫۵ لیتر است که برای خودرویی با وزن بیشتر از ۲ تن عدد مناسبی به نظر می رسد. مدل F Sport دارای سیستم تعلیق بادی قابل تنظیم می باشد و با همان برنامه ریزی پنج حالت رانندگی مجهز شده است. با انتخاب حالت رانندگی Comfort در مدل F Sport سواری خودرو کاملاً شبیه حالت رانندگی Sport S+ در مدل LS استاندارد می گردد، یعنی سیستم تعلیق هنوز نرم است، ولی رانندگی قابل قبولی را ارائه می کند. احتمال واژگونی خودرو به علت پایین آمدن مرکز ثقل خودرو و وجود میله های تعادلی و پایدار کننده در سیستم تعلیق به شدت کاهش یافته است. با استفاده از اهرمهای تعویض دنده روی غربیلک فرمان، سرعت تعویض دنده ها بهبود زیادی یافته است. مانند بسیاری از خودروهای با عملکرد بالا و برخلاف مدلهای غیر اسپرت این خودرو، صدای گرفته موتور V8 «لکسوس F Sport» نیز به طرز حیرت انگیزی از لوله های اگزوز اسپرت آن به گوش سرنشینان می رسد. دیسکهای ترمز خنک شونده ترمز F Sport از دیسک مدلهای معمولی بزرگتر است و به نظر می رسد که کالیپرهای شش پیستونه ترمز Brembo در چرخ جلو فراهم شده اند تا خودرو را از سرعتهای بالاتر به حالت ایست در آوردند. پدال ترمز هم در مقایسه باخودروهای دیگر بسیار نرم تر و سبکتر است.

لکسوس LS460 

لکسوس LS460

امکانات رفاهی لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

سیستم ورود بدون کلید (کیلس) دارای گرم کن صندلی و خنک کن برای همه سرنشینان صندلی های جلو وعقب حافظه دار قابلیت تنظیم صندلی درچهار جهت و تنظیم گودی کمر و زیر پایی ماساژور در مدل های سفارشی  فرمان سه شاخه به همراه تلسکوپی در ۲ حالت برقی گرم کن فرمان در مدل های سفارشی ریموت کنترل صوتی وتلفن همراه روی قربیل  سنسور پارک دوربین دید عقب رادار  وتشخیص خطوط نقطه کور کروز کنترل تطبیقى سیستم بولوتوث با کنترل نمایشگر میزان باد لاستیک سیستم وکیوم (مکش درها) درب صندوق برقی یخچال پرده عقب برقی و امکان کنترل پردها از روی کنسول جلو  سیستم صوتی ۸ اینچی  به همراه بوفر سانروف ۴ حالته سیستم تهویه مطبوع ودریچه مجزا برای سرنشینان عقب سیتم کنترل کیفیت هوا با فیلتر سیستم هداپ نمایش اطلاعات روی شیشه جلو جهت تمرکز بیشتر راننده مجهز به سیتم سولار (شیشه رنگ دودی ) آینه های جمع شونده به همراه گرم کن.

لکسوس 460 Lexus ls

لکسوس ۴۶۰ Lexus ls

نقاط مثبت لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

موتور قدرتمند و گیربکس هوشمند ، متریال عالی قطعات استفاده شده ، سواری آرام و لوکس ولی قدرتمند و با ابهت که بسته به سلیقه راننده می تواند خشک و تهاجمی ویا نرم و آرام و با پرستیژ رانده شود.

لکسوس LS460 

لکسوس LS460

نقاط منفی لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

بازی زیاد فنرها هنگام تند رفتن بر روی جاده های نا هموار

لکسوس LS460 

لکسوس LS460

امنیت لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

مدل لکسوس LS که نسل چهارم لوکس لکسوس حساب می گردد در کنار سواری لوکس نیمه اسپرت بسیار ایمن محسوب می شود به طوری که ۵ ستاره ایمنی از موسسه SAFE CAR GUIDE دریافت کرده است.

رانندگی با لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

فرمانپذیری هیدرولیکی خودرو به همراه سیستم کمکی الکتریکی فرمان، در حالت رانندگی Comfort  بسیار راحت می باشد و احساس سبکی به راننده القاء می کند. در پایان واضح است که کمپانی لکسوس با طراحی خودروی LS460 سدان اسپرت مدل ۲۰۱۴ نمی خواهد تجربه ای مانند نسل اول محصولاتش در سال ۱۹۹۰ تکرار کند. قیمت پایه این خودرو ۶۷,۰۰۰ دلار تعیین شده است و از اکتبر ۲۰۱۵ در بازار آمریکا به فروش رسید. هنوز هم ارائه تعداد زیادی از تجهیزات و نوآوریهای کوچک در LS می تواند باعث نگهداشتن آن در بازار گردد، بازاری که به گفته خود کمپانی «لکسوس» به آهستگی در حال ذوب شدن است؛ هر چند که ارتباط داشتن با بازار کافی است، چرا که تنها باید دیده شد.

لکسوس 460 Lexus ls

لکسوس ۴۶۰ Lexus ls

مدل های لکسوس سدان  (۴۶۰ Lexus ls)

این خودرو در دو مدل لکسوس LS460  و LS460 L  تولید شده است که هر دو دارای موتور ۸ سیلندر به حجم ۴٫۶ لیتر و جعبه دنده ی ۸ سرعته ی اتوماتیک هستند و تنها تفاوتشان در فاصله ی محورهاست همانطور که از از اسم لکسوس LS460 L  مشخص است L ابتدای حرف Long است و این مدل ۲۲ میلی متر  کشیده تر از مدل لکسوس LS460  است. این کشیدگی فضای بیشتری برای سرنشینان عقب فراهم کرده با اینکه ظرفیت آن به ۴ نفر کاهش یافته و آن هم به دلیل کنسول میانی برای سرنشینان عقب است، این کنسول شامل دکمه هایی مخصوص برای کنترل سیستم گردش هوا ، دما ، تنظیم صندلی های پشت و ماساژور است. صفحه نمایشگر سقفی تاشو نیز از دیگر تجهیزات این خودرو است ، ولی یکی از امکاناتی که این خودرو را از سایر خودروها متمایز می کند سیستم پارک خودروی آن است که پس از مشخص شدن محل پارک توسط دوربین های  خودرو  فرمان و گاز و ترمز در اختیار خود خودرو قرار میگیرد و خودرو را پارک می کند.

لکسوس 460 Lexus ls

لکسوس ۴۶۰ Lexus ls

گردآورنده: سامان فرج پور

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در خصوص کارشناسی فنی و خرید خودرو لکسوس LS460L با ما تماس بگیرد

نمایندگی تویوتا سنتر با مدیریت دو کارشناس با سابقه و با تجربه از ایرتویای مرکزی و با دارا بودن دو شعبه در (شمال شرق) تهران و (مرکز) شهر تهران آماده خدمات رسانی به مشتریان محترم میباشد؛که به دنبال خدمات متفاوت و به روز تر از سایر نمایندگی های دیگر میباشند

آدرس شعبه مطهری:خیابان مطهری، تقاطع مفتح، خیابان جهانتاب، مجتمع خودرویی کاج

آدرس شعبه آجودانیه: نیاوران، کاشانک، نرسیده به آجودانیه، کوچه پوریا، مجتمع خودروئی کاج

مهندس کریم پور:۰۹۱۲۳۷۷۲۰۵۲

مهندس زادوریان: ۰۹۱۲۶۸۹۶۷۲۰